Analiza oddechu powie, czy u pacjentów z rakiem płuc zadziała immunoterapia

rak płuc, immunoterapia rak płuc, pacjenci rak płuc, działanie terapie rak płuc, enose, terapia rak płuc

Nowe badania sugerują, że prosta analiza oddechu może dokładnie przewidzieć, czy pacjenci z rakiem płuc pozytywnie zareagują na nowe metody immunoterapii. Służy do tego urządzenie eNose, które diagnozuje w mniej niż 60 sekund.

W badaniu wykorzystano urządzenie o nazwie SpiroNose. Może ono mierzyć lotne związku organiczne (LZO) w wydychanym powietrzu. Zdecydowana większość naszego oddechu to azot, tlen, dwutlenek węgla i woda, ale 1% to LZO. To właśnie one mogą służyć jako biomarkery różnych procesów metabolicznych.

Czytaj też: Zanik tlenu w oceanach doprowadził do masowego wyginięcia

Na tej podstawie opracowano eNose. Technologia polega na powolnym wydychaniu przez pacjenta powietrza do urządzenia, a taki oddech jest analizowany przez różne czujniki. W testach sprawdzono technologię na 143 pacjentach z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc przed, w trakcie i po leczeniu immunoterapią.

Pozwoliło to na zidentyfikowanie specyficznego odcisku, który pozwala dokładnie przewidzieć, czy dana osoba zareaguje pozytywnie na immunoterapię, czy też nie. Dokładność wynosi aż 85%. Zanim jednak urządzenie trafi do lekarzy to jego skuteczność musi zostać potwierdzona w znacznie większym badaniu.

Czytaj też: Technologia kwantowa może pomóc w rozwoju przetwarzania danych

Źródło: Newatlas